Українці в Естонії – друга за чисельністю національна меншина

УКРАЇНЦІ В ЕСТОНІЇ – ДРУГА ЗА ЧИСЕЛЬНІСТЮ НАЦІОНАЛЬНА МЕНШИНА

Якщо Ви вирішили продовжити або розпочати кар’єру в Естонії та вагаєтесь підійде Вам життя в цій маленькій країні, то не переймайтеся. Просто влаштуйтеся на роботу в Естонії та почувайтеся, як вдома, бо другою за чисельністю національною меншиною в Естонії є саме українці.

Найстарішою та найбільшою організацією українців є Конгрес Українців в Естонії, в якого є прекрасний комплекс приміщень в Старому місті Таллінна. Також там знаходиться Центр української культури.

Як описує одна іспанка, яка працювала волонтером, середньовічна архітектура культурного центру складається з лабіринту коридорів та сходів, до яких треба призвичаїтись та знати, яке приміщення з яким зв’язане. «Доволі швидко стала почуватися членом сім’ї, згодом звикла та почуваюся, наче вдома. Щодня можна було чути українську, російську, естонську, англійську, французьку та навіть іспанську мови», - пригадує вона на веб-сторінці Центру мультикультурне середовище.

Звісно, свій культурний центр є місцем, де українці в Естонії спілкуються з земляками, а також з друзями України, зберігаючи свою мову, культуру і традиції. Дякуючи Центру, який діє в Старому місті Таллінна, естонці та інші народи можуть більше дізнатись про побут українців. Якщо ти вже в Таллінні, то навідайся до Культурного центру, який знаходиться в затишному місці біля старовинної міської стіни.

 

Українська школа щосуботи

Для того, хто прибуває на роботу в Естонію разом з сім’єю буде важливим знати, що в Центрі щосуботи проводяться заняття української школи. За підтримки уряду Естонії ці заняття для дітей безкоштовні. Вивчають не лише українську мову, а й етнографію, приготування українських страв та середньовічні ремесла. В будівлі Культурного центру вручну виготовляють папір, листівки та книги, навіть є своя кузня. А навпроти кузні, в середньовічній вежі міського муру, розташовані українська галерея та музей.

Культурний центр є домом для найбільшої приватної бібліотеки україномовних книг в Естонії. Бібліотека налічує приблизно 3000 книг. Більшість становить класична або сучасна українська художня література та поезія. В значній мірі ці книги отримані пожертвуванням від українців, які проживають в Естонії.

Також діє українська національна скаутська організація „Пласт“. Пластуни заохочують молодь віком від 7 до 27 років та, дякуючи фінансовій допомозі Естонії, співробітничають з багатьма школами в Таллінні та деінде в Естонії.
До речі, Президент Петро Порошенко також навідався до українського Культурного центру в січні 2017 року та зустрівся з представниками української громади. Також він відвідав Українську Греко-Католицьку церкву, яка носить ім’я Богородиці Троєручиці та знаходиться в будівлі 14 сторіччя, яку було реставровано українцями та друзями України.

Багато заходів майже 30000-ної української діаспори збагачують культурне життя Естонії. Вже з 1998 року в Естонії проводяться дні Української культури. Культурний центр проводить фестиваль, який підтримують і місто Таллінн, і уряд Естонії.

Хоча естонців живе в Україні в десять разів менше – приблизно 3000, але і в цієї громади давня історія. Так, у вересні 2011 року відзначали 150-річчя кримських естонців. В Україні діє Естонське земляцтво, яке проводить регулярні заходи.

 

Майже сто років державних відносин

Україна знов визнала Естонську Республіку 26 серпня 1991 року та дипломатичні відносини між двома державами уклали 4 січня 1992 року. Але перша угода між Естонією та Україною була укладена вже в 1921 році – майже сторіччя тому!

Сьогодні Україна та Естонія щільно співпрацює в багатьох сферах. Між іншим, Україна є пріоритетною країною в зовнішній політиці Естонії. Естонія підтримує інтеграцію України до Європейського Союзу.

Також Україна вже майже 15 років є одною з найважливіших країн-отримувачів гуманітарної допомоги та допомоги розвитку від Естонії. Виділена Україні сума допомоги в 2016 році складала майже п’яту частину всього бюджету для гуманітарної допомоги та співпраці для розвитку.

Основними сферами співпраці є посилення демократичних державних структур і систем – в тому числі впровадження електронного документообігу та інфотехнологічних рішень в державному управлінні, а також підтримка підприємницького середовища та покращення якості освіти.

 

Українці в Естонії різними шляхами допомагають державам співпрацювати

Між Україною та Естонією проводиться щільна співпраця як в міжнародних організаціях, так і на рівні держустанов. В Естонському парламенті (Рійгікоґу) створена парламентська група Україна-Естонія, аналогічна дружня група діє і в Верховній Раді України.

Декілька регіонів Естонії та України створили або створюють прямі стосунки, підписуючи відповідні домовленості по співробітництву та наносять одне одному візити. Декілька прикладів регіональних контактів співробітництва: Таллінн-Київ, Таллінн-Одеса, Тартуський повіт і Івано-Франківськ, Хійуський повіт та Херсонський регіон, Валгаський повіт та Шацький район.

Насправді відносини Естонії та України в сферах освіти та культури мають давні традиції, досягаючи аж до 18 сторіччя, відколи є перші дані про навчання в Тартуському Університеті українських студентів.

Університети Естонії та України слідкують за цією традицією до цього часу, відтворивши двосторонні контакти. В рамках програми стипендії, в університетах Естонії навчаються десятки студентів з України. Також навчаються естонці в Україні.