Що обрати: офіційне працевлаштування за кордоном чи неофіційне

Bank employees are receiving deposits or payments from customers

Багато українців мали досвід роботи в країнах ЄС саме за біометричним паспортом, а не за довгостроковою візою, адже оформлення візи може зайняти багато часу та доведеться витратити значну суму коштів. Але потрібно врахувати одну важливу річ: наявність біометричного паспорта не дає права на легальну роботу в країнах ЄС. 

Якщо Ви приїхали до Естонії за короткостроковою візою або біометричним паспортом та почали працювати, ви автоматично стали порушником міграційного законодавства країни.

Що є порушенням міграційного законодавства Естонії?

  • якщо працівник має документ, який дозволяє легальне короткотривале перебування в країні також працює в цій країні не маючи робочої візи Естонії
  • якщо іноземець працює без дозволу в тих випадках, коли він потрібен
  • якщо роботодавець приймає на роботу іноземця без підписання потрібних договорів та інших цивільно-правових угод 
  • якщо людина провадить оплачувану діяльність, включаючи короткострокову сезонну роботу, яка формально укладається в дозволені 90 днів перебування в Шенгенській зоні

Чим загрожує незадекларована праця робітникам? 

По-перше, у випадку конфлікту з роботодавцем, він може залишити працівника без заробітної плати або ж заплатити значно менше без будь-якої причини. 

По-друге, у випадку хвороби, працівник може не отримати ні коштів на лікарняний, ні самого лікарняного.

По-третє, якщо на місці роботи трапиться скорочення штату, ви не зможете отримати ніяких соціальних гарантій для забезпечення свого проживання поки шукаєте роботу. 

По-четверте, робітник не отримає соціальних гарантій у випадку вагітності, навчання чи народження дитини.

Останнє, але не менш важливе, роботодавець може уникнути відповідальності у разі виникнення нещасного випадку з робітником. 

Які є плюси офіційного працевлаштування?

Офіційне працевлаштування забезпечує робітникові цілий соціальний пакет, який включає оплату декрету, лікарняного, оплату відряджень, а також премії. Підписуючи трудовий договір в Естонії, робітники можуть користуватися усіма правами, зазначеними в Трудовому Кодексі Естонії, а це означає, що Ви матимете право не працювати у вихідний та святковий день, отримувати гарантований розмір заробітної плати та право на відпустку. Окрім цього, офіційне працевлаштування передбачає внесення регулярних платежів у податкову службу та пенсійний фонд. Це дозволить в похилому віці отримувати пенсію за напрацьований досвід та стаж роботи.

Якщо Ви працевлаштовані за трудовим договором та під час роботи Вам виплатили менше заробітної плати, взагалі її не виплатили, не забезпечили лікарняний чи виникла інша неприємна ситуація, Ви можете звернутись в Посольство України в Естонії та вимагати дотримання правил, які зазначені в трудовому договорі. 

Відповідальність за нелегальне працевлаштування

Законодавчо встановлено, що нелегальна робота в Естонії карається адміністративною відповідальністю, що тягне за собою виплату штрафів як роботодавців, так і працівників. 

Куди звертатись за захистом своїх прав?

Якщо роботодавець використовує найману працю у виглядів робітників-іноземців, але відмовляється укладати трудовий договір, робітникові в першу чергу потрібно звернутись до посольства України в Естонії. Представники Посольства направлять Вас у органи естонської влади. 

Для встановлення факту трудових відносин потрібно мати докази, які підтверджують факт того, що працівник виконував роботу на користь роботодавця. Такими матеріалами можуть бути відео-, аудіозаписи, фотографії, письмові докази та інше. 

Якщо Ви хочете залишитись захищеними від неприємних ситуацій на робочому місці, шукайте роботу легально. Пам’ятайте, офіційне працевлаштування - це гарантія прав працівника! Обирайте перевірені компанії, які можуть запропонувати якісні вакансії та умови працевлаштування. Hansavest - одна з таких компаній!